Czym są oznaczenia OE, OEM, OEQ i AM w branży części samochodowych

Wprowadzenie

W branży motoryzacyjnej często można spotkać się z różnymi oznaczeniami części zamiennych. Najpopularniejsze z nich to OE, OEM, OEQ i AM. Czym się od siebie różnią?

Treść

OE

Oznaczenie OE (ang. Original Equipment) oznacza, że dana część została zaprojektowana i wyprodukowana przez producenta samochodu. Części OE są najwyższej jakości i zapewniają pełną kompatybilność z danym modelem auta. Są również objęte gwarancją producenta samochodu.

OEM

Oznaczenie OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) oznacza, że dana część została wyprodukowana przez zewnętrznego dostawcę dla producenta samochodu. Części OEM są wytwarzane zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi producenta samochodu i zapewniają wysoką jakość. Jednak nie są objęte gwarancją producenta samochodu, a jedynie gwarancją producenta części.

OEQ

Oznaczenie OEQ (ang. Original Equipment Quality) oznacza, że dana część zamienne jest o takiej samej jakości jak część OE. Części OEQ są wytwarzane przez niezależnych producentów, ale spełniają wszystkie wymagania techniczne producenta samochodu. Są często tańsze niż części OE, ale zapewniają taki sam poziom bezpieczeństwa i trwałości.

AM

Oznaczenie AM (ang. Aftermarket) oznacza, że dana część zamienna jest wytwarzana przez niezależnego producenta, ale nie spełnia wszystkich wymagań technicznych producenta samochodu. Części AM są często najtańsze, ale mogą nie zapewniać takiego samego poziomu bezpieczeństwa i trwałości jak części OE lub OEQ.

Jakie części wybrać?

Wybór części zamiennych zależy od wielu czynników, takich jak budżet, priorytety użytkownika, a także wiek i stan samochodu.

Jeśli zależy nam na najwyższej jakości i niezawodności, to najlepszym wyborem będą części OE. Są one jednak najczęściej najdroższe.

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to możemy wybrać części OEQ lub AM. Części OEQ są zbliżone jakością do części OE, ale są tańsze. Części AM są najtańsze, ale mogą nie zapewniać takiego samego poziomu bezpieczeństwa i trwałości jak części OE lub OEQ.

Ważne wskazówki

Warto pamiętać, że zastosowanie części zamiennych o niskiej jakości może obniżyć bezpieczeństwo pojazdu i skrócić jego żywotność. Dlatego przed zakupem części zamiennych należy dokładnie się dowiedzieć o ich producencie i parametrach technicznych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pomoc konusltanta: 572 306 725
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium